Dla artystów

Co czytać, żeby lepiej pisać? Sześć książek, które wzbogacą warsztat i bibliotekę pisarza

„Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest zawsze najtrudniejsze. A więc mam je już poza sobą … Ale czuję, że i następne zdania będą trudne, trzecie, szóste, dziesiąte, aż do ostatniego (…)” – tak rozpoczęła przemówienie noblowskie Wisława Szymborska. I tak właśnie bywa z pisaniem, gdy staje się pasją, w której pragniesz się specjalizować, którą chcesz doskonalić. Coś, co na początku było jedynie niewinną igraszką, staje się osią, wokół której zaczynasz budować swoje życie, a przynajmniej lwią jego część. I zgłębiasz temat w każdy możliwy sposób, starając się, by Twoje teksty były coraz lepsze. Wiesz, że trzeba czytać, jeśli przeczytałeś mój poprzedni wpis dotyczący książek dla pisarzy. Jednak co czytać, żeby pisać lepiej? Czy są książki, które bezpośrednio wpłyną na pisarski warsztat, wzbogacą go, dodadzą motywacji i zachęcą do dalszych prób?

Oczywiście, zrobione jest lepsze od doskonałego i żeby pisać, trzeba pisać. To, mam nadzieję, już wiesz. Większość pisarzy poleca czytanie klasyki. Ja również jestem zdania, że bez solidnych podstaw w postaci przeczytania tomów literatury klasycznej (szczególnie dziewiętnastowiecznej) trudno o  odpowiednie przygotowanie do konstruowania fabuły. Tysiące historii, które się przeżywa, czytając z wypiekami na twarzy, dają nam odpowiednie podłoże – fundament, na którym budujemy światy naszych powieści. Jednak poradniki i podręczniki pisania dadzą nam narzędzia, dzięki którym nasze historie łatwiej nam wydobyć z głowy i opakować w styl, który zachwyci czytelników. Bo o to nam chodzi, prawda? 

W poniższym zestawieniu prezentuję książki, które ostatnio przeczytałam i polecam Ci z czystym sumieniem. Rekomenduję przeczytanie ich w czasie, gdy dopada Cię pisarska niemoc, gdy czujesz przemożną chęć odłożenia pisania na później lub gdy po prostu chcesz odpocząć od aktu pisania. Zamiast scrollować fejsa czy oglądać seriale, zrób coś dla swojego pisania i odetchnij z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku – wobec twórczej części siebie.

1. „O pisaniu. Na chłodno” – Remigiusz Mróz. Bardzo byłam ciekawa tej książki, bo oczywiście i mnie, jak wielu innych aspirujących pisarzy, fascynuje jego fenomen. Nie czytałam jego powieści, wydawały mi się zbyt masowe i skierowane do zbyt wielkiej rzeszy czytelników, lecz byłam ciekawa, w jaki sposób doszedł do etapu, w którym się teraz znajduje – pisarza, który jest w stanie zarazić czytaniem miliony Polaków. Imponuje mi jego bezprecedensowy sukces. Dlatego sięgnęłam po tę książkę, która strukturą do złudzenia przypomina „Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga. Mamy więc część pierwszą – biografię Mroza, która nie jest specjalnie interesująca, jednak naznaczona silną determinacją – by pisać, by tworzyć, by rzeczywiście zacząć zarabiać na życie jako pisarz. Bardzo mnie ujęła skromność i pracowitość tego młodego pisarza, dystans do siebie, autoironia i przyjazny ton opowieści. W drugiej części pisarz lekko i z finezją przeprowadza czytelnika – czyli aspirującego pisarza – przez meandry warsztatu.   Nie znajdziesz w tej książce niesamowitych i skutecznych technik pisarskich, nie nauczysz się wiele odnośnie warsztatu – ale dla początkujących pisarzy ta książka to naprawdę ważna i cenna kopalnia wskazówek oraz motywacji. Inspiruje do działania, do wytrwałości, uchyla pokazuje mechanizmy rządzące rynkiem wydawniczym, daje nadzieję oraz zachęca do nieustannego rozwoju. Lektura obowiązkowa dla fanów tego pisarza i dla wszystkich, którzy chcą zdobyć konkretne wyobrażenie o tym zawodzie. Pod koniec swojego poradnika Remigiusz Mróz pisze:

„Jeśli na tym etapie nie czujesz zniechęcenia, ale niemalejącą gotowość do wydania swojej książki, oznacza to, że masz tę jedyną, uniwersalną dla każdego pisarza cechę, której potrzeba do sukcesu. Determinację. A skoro tak, to wypada mi powiedzieć tylko jedno: nadajesz się do tej roboty.”

 

 

 

2. „Jak wydać i skutecznie promować książkę” – Krystyna Bezubik. Ten ebook to prawdziwy podręcznik, który oferuje Ci możliwość konkretnej pracy nad krokami, które powinieneś wykonać, aby Twoja książka ujrzała światło dzienne i zaskarbiła sobie sympatię czytelników. Autorka portalu Piszę, bo chcę, wieloletnia trenerka pisania, skupia się w poradniku na pisarzach, którzy już ukończyli swoją powieść lub są na tyle literacko dojrzali, że zdołają ją ukończyć w najbliższym czasie. Krzysia wykonała ogrom pracy, by zebrać w jednym dziele wszystkie potrzebne pisarzowi wskazówki – od zasad rządzących self-publishingiem i wydawaniem w wydawnictwach typu vanity po konstrukcję maila do wydawcy, od prawa autorskiego po konstrukcję umów wydawniczych… Autorka poświęca dużo uwagi również mediom społecznościowym i sprytnym sposobom na zaprzęgnięcie ich do promocji naszej książki. Materiał przygotowany przez Krzysię jest aktualny, dostosowany do aktualnych trendów, niezwykle praktyczny i przyjazny czytelnikowi. Jeśli marzy Ci się wydanie książki – koniecznie zajrzyj do poradnika Krzysi. Zaoszczędzi Ci to mnóstwo nerwów i nieco sprowadzi na ziemię, zachęcając do wykonania konkretnej pracy. 

3. „Piszę codziennie” – również Krzysi Bezubik. Zeszyt ćwiczeń, które aż się proszą, by wykorzystać do rozpisania się, gdy akurat nic nam nie przychodzi do głowy, a biała kartka straszy swym złowrogim blaskiem. Ćwiczenia są pokłosiem pracy Krzysi, którą wykonuje na swoich kursach stacjonarnych i online, są różnorodne, przystępne, ciekawie rozpisane. Obejmują cały wachlarz literackiego warsztatu, nadają się również dla copywriterów i blogerów. Znakomity sposób na rozruszanie szarych komórek i przyjemne spędzenie czasu z samym sobą. Zaprojektowane są na 36 dni intensywnej pracy, jednak ja ich używam w razie awarii – gdy umysłowi brakuje koncentracji i potrzebuje solidnych pisarskich bodźców.

4. „Magia słów” Joanny Wrycz-Bekier – książka-cudo! Bardzo się cieszę, że udało mi się trafić na tę autorkę. Napisała poradnik, który wciąga jak najlepszy kryminał. Widać, że Autorka uczy się od najlepszych, w jej słowach można usłyszeć echa Stephena Pinkera, jednego z najwybitniejszych uczonych, zajmujących się językiem. Książka napisana cudownym stylem, w którym pobrzmiewa poczucie humoru i humanistyczne podejście do świata. Na uwagę zasługują konkretne, praktyczne wskazówki, które są do natychmiastowego wdrożenia. Wiele z nich zapamiętałam i już wcielam w życie, jednak nie obędzie się bez powtórnego przeczytania tego poradnika. Joanna Wrycz-Bekier prezentuje przykłady z wielu powieści klasycznych, wchodzi głęboko pod powierzchnię prezentowanych tekstów i krok po kroku pokazuje, dlaczego działają na nas, czytelników, w określony sposób. Bardzo mi się podoba ten rodzaj nauki, bo dzięki niemu możemy sami z większą pewnością rezultatu kierować naszym piórem we właściwą stronę. „Magia słów” obok „Wielkiej magii” i „Drogi artysty” to podręczniki, które po prostu musisz mieć.

5. „Ograć nawyki” – Jadwiga Korzeniewska (Laboratorium Zmieniacza). To nie jest książka o pisaniu, jednak wspaniale, wręcz niesamowicie służy pisarzom. Odkąd się zorientowałam, że bez wyrobienia sobie nawyku pisania absolutnie nie dam rady napisać czegoś tak dużego jak powieść, szukałam sposobu na jego wdrożenie. Uwierz, przerobiłam wszystko – i nagradzanie siebie za skończone zadanie, i afirmacje, i nastawianie budzika… jednak w obliczu choroby dzieci czy zwykłego zmęczenia z powodu natłoku obowiązków, nic nie działało. Dopóki nie sporządziłam sobie tabelki – w której, dzięki systemowi wyjaśnionemu w książce Jadwigi nanoszę swoje małe, codzienne zwycięstwa. Ten system naprawdę działa! Jeśli lubisz gry i dobrą zabawę – koniecznie przeczytaj tę książkę. Powieść będzie się niemal sama pisała, a ty dostarczysz sobie dodatkowej frajdy. 

6. „Zostań królową PR” – Kinga Fromlewicz (Siła PR). Kolejna znakomita pozycja, która nie odnosi się do samego pisania, lecz do budowania marki. Coraz więcej pisarzy, nie tylko Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski, jest świadomych wartości marki osobistej. I tego, że warto wokół niej zrobić szum. A nie ma nic lepszego niż szum, który możemy zrobić zupełnie bezpłatnie, odpowiednimi działaniami marketingowymi. Książka Kingi, twórczyni Siły PR, to kompendium wiedzy na ten temat. Kinga jest wieloletnią, doświadczoną przedsiębiorczynią pracującą w sektorze PR i postanowiła swoje doświadczenie wykorzystać do edukacji małych, często jednoosobowych firm. Książka, mimo że kierowana głównie do kobiet, jest uniwersalnym podręcznikiem podstawowych działań PR. Jeśli jesteś na etapie promocji swojego dzieła – do dzieła! Łap książkę Kingi, korzystaj i daj się poznać milionom przyszłych czytelników.

I jak? Wybrałeś książkę dla siebie? A może czytałeś którąś z powyższych? Koniecznie daj znać w komentarzu i wskakuj na fp Pełni po codzienną dawkę inspiracji!16 komentarzy

 • Świat Toli

  Warto czytać bo można się wiele nauczyć.

  Odpowiedz
 • czerwonafilizanka

  Remigiusz Mróz to popularny autor:)

  Odpowiedz
 • eV

  Nie znałam żadnej z tych książek, a naprawdę zachęciłaś do zajrzenia do nich :).

  Odpowiedz
 • Karolina

  W tym momencie zostałam przekonana do Mroza ? Skoro ma mi pomóc a pisaniu to czemu nie ?

  Odpowiedz
 • popmusika

  Idealny wpis dla mnie. Właśnie piszę pierwszą książkę 😀 Skorzystam z Mroza na pewno.

  Odpowiedz
 • Angelika

  ,,Magia słów” najlepsza – bardzo polecam każdemu 🙂 ,, Zostań królową PR” kusi mnie bardzo ! Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 • Beata Herbata

  Z chęcią zapoznam się z Twoimi propozycjami. Ja całe życie czytałam różne książki, od Szekspira po Junga, przez Dostojewskiego, Bułhakowa, Wiktora Hugo, Paulo Coelho, i wiele wiele innych również z zakresu psychologii nawet klinicznej czy dzieła filozofów studiując politologię dziennikarstwo. Pisanie też idzie ze mną przez życie od wczesnych lat młodości. Pozdrawiam !

  Odpowiedz
 • Asia/ Lemur Podróżnik

  „Magię pisania” mam i uwielbiam! Książkę Mroza dostałam na święta, ale jeszcze nie zajrzałam, ale ciekawie brzmi też „Pisze codziennie” o tej pozycji wcześniej nie słyszałam, a myślę, że może mi się przydać! Dzięki za Twoje podpowiedzi:)!

  Odpowiedz
 • Happy Books

  Mam „Magię słów” i jest cudowna, o pozostałych mniej więcej słyszałam. Myślę , że cały sekret polega na codziennej systematyczności i pisaniu 🙂

  Odpowiedz
 • sunspot

  Kurczę, dla mnie Mróz to objawienie ostatni lat, i chłonę jego książki jedna po drugiej.

  Odpowiedz
  • Madka roku

   Czytałam książkę Remigiusza Mroza i jakoś nie zrobiła na mnie ogromnego wrażenia. „Jak wydać…” Krystyny Bezubik stoi u mnie na półce. Koniecznie muszę kupić „Magię słów” i o królowej PR 🙂 dzięki za ten wpis!

   Odpowiedz
 • Zielona Małpa

  O Remigiusza stronię, bo przestałam trawić jego styl.
  Pozostałe książki wydają się w pewnym stopniu ciekawe, ale nie wiem, czy mam ochotę sięgać po którąkolwiek 🙂

  Odpowiedz
 • blogierka

  Zdecydowanie warto czytać więcej ! 🙂

  Odpowiedz
 • Ajka

  O panie Remigiuszu już słyszałam, ale nie miałam jeszcze okazji czytać jego twórczości.

  serdecznie pozdrawiam.
  http://www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  Odpowiedz
 • Terenia Tekścik

  Przeczytałam i mam „Magię słów” – rzeczywiście wartościowa książka, dostarczająca praktycznych wskazówek do zastosowania od razu. Warto do niej wracać. Zauważyłam tylko literówkę w nazwisku autorki – taka drobna uwaga :).

  Zainteresowały mnie bardzo proponowane przez Ciebie pozostałe pozycje, zwłaszcza te dwie autorstwa Krystyny Bezubik. Dziękuję za to zestawienie i za inspirację!

  Odpowiedz
 • Raven

  Właśnie takiego posta potrzebowałam! Dzięki, na pewno przeczytam któreś z tych książek. Jeśli masz ochotę coś poczytać, zapraszam do mnie na opowiadania, które wciągają wszechświat! Pozdrawiam! https://wenairaven.dgdev.pl

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Accessibility
Font Resize