Dla artystów

Osiem sposobów na ożywienie bohatera literackiego

bohater doskonały

Pragniesz, by bohater, którego tworzysz działał na wyobraźnię czytelnika? Chcesz, by był realistyczny, wyraźnie zarysowany, a jednocześnie miał to nieuchwytne „coś”, co pozwoli mu zaistnieć w wyobraźni przyszłych pokoleń? Oto zestaw prostych do zastosowania rad, popartych moją wiedzą, praktyką i doświadczeniem innych pisarzy.

Tekst powstał z miłości do dobrej literatury i na bazie researchu prowadzonego na potrzeby szkolenia „Bohater doskonały”.

1.Daj swojemu bohaterowi wyróżnik zewnętrzny, cechę wyglądu charakterystyczną i niepowtarzalną, najlepiej taką, jakiej nie ma żaden inny bohater literacki. Jojo Moyes w powieści „Zanim się pojawiłeś” stworzyła arcyciekawą postać Lou Clark, której kolorowe stroje i wielobarwne rajstopy natychmiast uruchamiały pozytywne skojarzenia w czytelniczkach, dawały pole do wyobraźni i sugerowały cechy charakteru. Po jednej z pierwszych scen powieści wiedziałam mniej więcej, jakim typem człowieka Lou. Proste i genialne, prawda? Inne przykłady zastosowania tego tricku to błyskawica na czole Harry’ego Pottera oraz laska Dr. House’a. Pomyśl nad kolejnymi wzorcami i zapisz własne pomysły – nigdy nie wiadomo, kiedy Ci się przydadzą.

2. Dziwactwa i wady – im bardziej dziwaczne, tym lepiej. Może Twój bohater negatywny nienawidzi jeść owsianki i na jej widok dostaje dreszczy? Albo w dzieciństwie ukąsił go wąż i na samo wspomnienie tego zwierzęcia trzęsie się jak galareta? Lub jak Leon Zawodowiec – pielęgnuje roślinki, drugą ręką zabijając z zimną krwią? Namawiam Cię do uruchomienia wyobraźni i wypisania jak największej ilości najbardziej zwariowanych dziwactw :).

3. Ciąg mocnych doświadczeń. W książce inaczej niż zwykle w życiu – bohaterowie przeżywają przygody i wydarzenia o dużo, dużo większym ciężarze gatunkowym niż zwykli ludzie. Dni pracy od 9 do 17, a następnie wypoczynku i snu w powieściach się po prostu nie zdarzają. Zatem nie oszczędzaj swego bohatera – zniesie dużo więcej niż zwykły śmiertelnik. Czytelnicy wiedzą, że powieść to życie, tylko bardziej. Nie będą mieli Ci tego za złe, a przeciwnie – docenią. Pamiętasz „Przeminęło z wiatrem”? To, przez co przeszła Scarlett O’Hara, w swoim życiu pełnym wzlotów i upadków, jest wprost niewiarygodne. Ale jak się to czyta!

4. Rozmawiaj z bohaterem. Serio. Weź go na spacer, jak robi Edyta Niewińska, porozmawiaj z nim przed snem. Usłysz go, usłysz jego język, daj mu wyrazić jego pragnienia, frustrację, złość i lęk. A potem je spisz na oddzielnych kartach. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie pracy nad powieścią Ci się to przyda.

5. Niech nie będzie taki konsekwentny i racjonalny! Daj mu przestrzeń na postępowanie: głupie, nierozsądne, irracjonalne, szalone, totalnie dziwaczne. Ale czy prawdziwi ludzie tak właśnie czasem nie postępują, szczególnie pod wpływem silnych emocji? No właśnie! Zwróć uwagę na takie zachowania w kolejnej powieści, którą przeczytasz, wynotuj je. I zastosuj równie szalone w swojej powieści.

6. Bohater musi przejść przemianę. Jeśli jest taki sam na pierwszej, jak i na ostatniej karcie powieści, czytelnik nie dozna katharsis, nie nauczy się niczego i lektura nie będzie dla niego jedną z najważniejszych w jego życiu. Wyobrażasz sobie, aby Ania Shirley została tą samą naiwną dziewczynką o wielkiej wyobraźni pod koniec sagi, jaką była na początku? A Bilbo Baggins był tym samym hobbitem po powrocie do domu z dalekiej podróży? Doświadczenia zmieniają – zarówno prawdziwego człowieka, jak i bohatera literackiego.

7. Daj bohaterowi charakterystyczny język lub wyróżnik językowy – niech to będzie coś wyłącznie jego, idealnie – jeśli będzie zupełnie oryginalnym, Twoim pomysłem. Może Twój bohater jest niezwykle małomówny, a każde słowo znaczy u niego bardzo wiele? Lub wymawia słowa ze wschodnim akcentem, mimo że urodził się i wychował w stolicy Polski? 

8. Zaprzyjaźnij się ze swoim bohaterem. Przyjaźń wymaga czasu – lecz ten czas nigdy nie będzie stracony. 

Jeśli nie wiesz, od czego tę swoistą i wyjątkową przyjaźń zacząć, zamów autorskie szkolenie Bohater Doskonały, którego twórczyniami jesteśmy my: pisarka Edyta Niewińska i ja. Sprzedaż będzie miała miejsce jedynie do piątku, 19.07. Pospiesz się zatem i ułatw sobie wnikliwe poznanie Twojego bohatera. Kto wie, może stanie się Twoim kluczem do serc tysięcy czytelników?8 komentarzy

 • Monika G

  I to jest ta forma którą lubię! Dyszka – nie za dużo, nie za mało, w sam raz. Wszystko celne i w punkt. Dziękuję za ten pomocny post.

  Odpowiedz
  • Małgosia

   Akurat osiem punktów, Monia, nie dziesięć, ale reszta się zgadza :). Dzięki!

   Odpowiedz
  • Małgosia

   Bardzo się cieszę, że trafiłam w Twoje potrzeby :).

   Odpowiedz
 • Mariola

  Bardzo przydatne rady. Warte wydrukowania, czytania i notowania.

  Odpowiedz
 • Trendy Mama

  Porady na pewno przydatne dla osób młodych, zaczynających przygodę z pisaniem. Trendy Mama

  Odpowiedz
 • Magda Mamit

  Niby to co napisałaś jest oczywiste ale jakże cudniebjest to zobaczyć w podsumowaniu, w pigułce. Jestem na etapie „planowania ” serii opowiadań i powyższy wpis super mi się przyda:-)

  Odpowiedz
  • Małgosia

   Bardzo się cieszę! Zapraszam na Pisarskie Olśnienia, gdzie służymy nieustannie radą i pomocą.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Accessibility
Font Resize