Recenzje

Share Week 2018 – pisarze blogosfery, łączcie się!

Ciągle czuję się nieswojo w blogoświecie, pływam sobie gdzieś po jego obrzeżach, trudno mi się dostosować do powszechnie panujących reguł. Nie robię konkursów, nie produkuję clickbaitów ani szokujących tytułów. Płynę spokojnie, w swoim tempie, nie licząc na złoty medal w żadnej z kategorii. Lecz płynę nieprzerwanie, dla samej przyjemności dzielenia się z Wami moimi przemyśleniami, dla szlifowania umiejętności odpowiedniego nazywania tego, co kołacze w głowie i potrzebuje przelania na cyfrowy papier.

O dziwo, w tej potrzebie nie jestem sama. To było moje pierwsze zaskoczenie, gdy tylko się porwałam na założenie bloga. Choć  blogerów-pisarzy jest bardzo, bardzo mało w porównaniu do kulinarnych, lifestyle’owych czy parentingowych, jednak są i bardzo mnie to cieszy. Być częścią niszy kulturalnej niszy – to dla mnie zaszczyt.

A żeby Wam przybliżyć moich kolegów po wirtualnym piórze, wzięłam udział w Share Week 2018. Jest to akcja wymyślona kilka lat temu przez Andrzeja Tucholskiego, która ma na celu wyławianie i polecanie  ukrywających się w oceanie blogosfery perełek .

Tadam, oto i moje typy:

Czarna skrzynka – na ten blog trafiłam rok temu, gdy sama nieśmiało stawiałam pierwsze kroki i wychylałam się ze swoim tekstami, dając znać tu i ówdzie: „Hej, ja też piszę”. Dzięki Damianowi, autorowi bloga, poczułam, że to jest możliwe – że można odnaleźć swoją grupę czytelników, że można pisać opowiadania, które są czytane, komentowane, które będą stanowić dla kogoś ważną treść, dającą do myślenia. Zachwyciłam się jego pisaniem. Jest nadzwyczajne, choć o codzienności, o tym, co może się przydarzyć każdemu. Jego opowiadania są pełne męskich wzruszeń, „tak zwanej życiowej mądrości”, pozwalają podejrzeć mi emocjonalność mężczyzny. Są dojrzałe, ale ze szczyptą chłopięcości i łobuzowatości. Często przenoszą mnie w krainy, które już odwiedziłam, lecz jako kobieta nie zdawałam sobie do końca sprawy z odczuć i wrażeń tej drugiej strony. Polecam, częstujcie się słowem u Damiana, jego Czarna Skrzynka skrywa z pewnością jeszcze wiele tajemnic.

A skoro o częstowaniu słowem mowa, zapraszam w imieniu Gospodyni wykładającej mądre Słowo na Ławę.  Po prostu uwielbiam. Asia podąża swoją drogą, niejako w poprzek powszechnie obranej trasy, na której łatwo o hurraoptymizm i pozytywne pustosłowie. Pisze tak, że chce się czytać, i czytać, i czytać… Jej 28 myśli na 28 urodziny bardzo do mnie przemówiły, pod każdą się z nich mogę podpisać, mimo że dzieli mnie od tej rocznicy już prawie dekada.  Styl pisania Asi – emocjonalny, nieco poetycki, bardziej gorzki niż słodki – bardzo mi przypomina mój własny. Wchodząc na jej bloga, podobne leczę podobnym. Co ważne, ta kuracja działa :).

 

Kolejna gwiazda na moim prywatnym firmamencie to Justyna Karolak – człowiek-orkiestra, pisarka dzięki której dowiedziałam się o tej akcji i postanowiłam wziąć udział w zacnym altruistycznym działaniu. Justyna jest pisarką od zawsze, ma na koncie kilkanaście książek, wspaniale opowiada o swojej pasji.  Sprawia, że czuję się mniejszym dziwadłem na tym łez padole, co tu kryć. Bardzo zaangażowana w pomoc takim szaleńcom jak ja, odkrywa przed nami blaski i cienie tego zawodu, jego mielizny i pułapki. Nie przebrnęłam jeszcze przez wszystkie komnaty jej skarbnicy wiedzy, jest ich tak dużo, że od samego spisu treści puchnie mi głowa. Jest do czego wracać i jest za co dziękować. Co też tutaj, niniejszym, Justynko czynię. Wyznaję Ci publicznie, że jesteś ważnym motywatorem moich działań i źródłem wiary w to, że kiedyś będę pisarką, prawdziwą, a nie taką in spe :).

 

Ty też weź udział
w akcji Share Week 2018!

Jak wziąć udział w akcji? To łatwe – robi się to w trzech krokach:

 • Po pierwsze napisz notę (bądź artykuł) i opublikuj ją na swoim blogu – w nocie podaj 3 nominacje Share Week 2018 wraz z linkami prowadzącymi do wybranych blogów.
 • Po drugie link do artykułu wklej  do komentarza u Andrzeja Tucholskiego – pod tym oto wpisem.
 • Po trzecie, skoro już jesteś na stronie Andrzeja, wypełnij stworzony przez niego formularz (zwany ankietą).

 

Jeśli chcesz zostać u mnie na dłużej, zapraszam Cię na moją fejsbukową Pełnię oraz instagramowe obrazki z Pełni życia.

Będzie mi również miło, jeśli nakarmisz moje pisarskie ego komentarzem na blogu :).16 komentarzy

 • justynakarolak

  Napisałaś o mnie wszystko, o czym marzyłabym, by stać się tym dla innych pisarzy, ale nigdy nie znalazłam w sobie śmiałości, żeby choć raz o tym przyśnić… dziękuję Ci z całego umysłu i serca :).

  Odpowiedz
 • Beata

  Nie wiedziałam o tej inicjatywie, ale na pewno w następnej edycji wezmę w niej udział! 🙂

  Odpowiedz
  • Małgosia

   Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wzięła udział w tegorocznej 🙂.

   Odpowiedz
 • Michał LelandLester

  Cześć!
  1. Z pierwszym akapitem bardzo mocno się utożsamiam, bo to trochę też o mnie 😉
  2. Przyznam, że nie kojarzę polecancyh przez Ciebie blogów, ale na pewno tam zajrzę i sam się przekonam lub nie 🙂
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Małgosia

   Pozdrawiam serdecznie, Michale 🙂.

   Odpowiedz
 • august

  Ciekawa akcja oraz blogi

  Odpowiedz
 • Czarna Skrzynka

  Jak dobrze wiedzieć, że się komuś do czegoś przydałem! 😉 Dziekuję za nominację!

  Odpowiedz
  • Małgosia

   Cała przyjemność po mojej stronie 🙂.

   Odpowiedz
 • Słońce

  Też wzięłam udział. Lubię tę akcję:)

  Odpowiedz
 • 3000 lajków i 15 faktów o mnie – odkrywam małe tajemnice - Słowo na Ławę

  […] Weeku. Ledwo co opanowałam radość z tego powodu, a tu Małgosia z ►Pelnia.eu również ►postanowiła mnie wyróżnić. Kiedy myślałam, że już nic przyjemniejszego mnie nie spotka, Wy postanowiliście zrobić mi […]

  Odpowiedz
 • Krzysztof Wolf

  Nie uda mi się być oryginalnym, bowiem stwierdzam, że samemu również utożsamiam się z pierwszą częścią tego wpisu. Czytelników mam nie wielu, ale nie ustaję w pisaniu nowych treści. Przyznam też, że nie znam wspomnianych w dalszej części wpisu akcji oraz blogów, ale być może za twoją sprawą się nimi zainteresuję.
  Pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
  • Małgosia

   Pozdrawiam serdecznie, Krzysztofie :).

   Odpowiedz
 • Andrzej

  Dobrze, że jesteś częścią SW. Dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 • Dorota

  Pięknie jest tworzyć dla tworzenia. Sama pisuję wiersze, choć przerzuciłam się na twórczość artystyczną. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Accessibility
Font Resize